Kiútkeresés az oroszok ukrajnai háborújából – a keresztény morál alapján ----------------------A Vatikán tárgyalóasztalhoz szeretné ültetni az orosz és francia diplomatákat is

Jószerivel már röviddel azután, hogy Oroszország tankjai egy télvégi hajnalon elözönlötték Ukrajnát s kiderült, egy hosszan elhúzódó kegyetlen, nemzetközi következményeit tekintve alig belátható  öldöklés előtt áll a világ, a Ferenc pápa által vezetett vatikáni diplomácia munkához látott: sajátos és egyben megbízható informális információs hálózatán keresztül rövid időn belül pontos képet tudott alkotni az európai közvélemény és az európai országok, végül is az Európai Unió álláspontjáról az annak keleti határi mentén kirobbant  háborúról.

Miután tudható volt, hogy lépését minden oldalon szívesen fogadják, a pápa, mint planétánk unikális morális entitása felajánlotta: közvetítő szerepet hajlandó vállalni a súlyos konfliktus békés rendezése ügyében. A folyamat részleteiről is fölöttébb tájékozottnak tűnő Intelligence Online hírportál szerint azt remélte, hogy kiemelten is a francia és az orosz elnöki diplomáciai tanácsadókat egy asztal mellé tudja ültetni, hogy az Ukrajnában folyó háború békés felszámolásáról kezdjenek tárgyalni Vatikán zárt ajtajai mögött. Az április 19-én keltezett hír szerint a meghívást Moszkva üdvözölte. Ismeretek szerint bizonyos feltételek mellett beleegyezne egy ilyen találkozóba, ám arra vár, hogy Párizs tisztázza az ukrajnai konfliktus rendezésével kapcsolatos kezdeti álláspontját, valamint a háború utáni európai biztonsági architektúrával kapcsolatos nézeteit. Moszkva készségét fejezte ki, hogy adott esetben Jurij Ushakov diplomáciai tanácsadóval képviseltesse magát ezen a tervezett tárgyaláson.

Moszkvában ideális tárgyalópartnernek tartják: Jurij Ushakov

Esélyes tárgyalófelek

Hírforrásunk, az szerint a vatikáni belső körök Jurij Ushakovot ideális jelöltnek tartják egy ilyen találkozóra. Bár a diplomata nemzetközileg kevésbé exponált, mint Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, mégis központi szerepet játszik az orosz külpolitikában. Mindamellett, hogy Vlagyimir Putyin bizalmasának tartják, nem áll európai szankciók hatálya alatt, így az EU-n belül is utazhat. 2012 óta tölti be jelenlegi szerepét. Diplomáciai pályafutását 1970-ben kezdte a dániai nagykövetségen, majd 1998 és 2008 között az Egyesült Államokban képviselte Oroszországot, és eközben különböző tisztségeket töltött be a nemzetközi szervezetek diplomáciai küldöttségeiben.

Őt pedig Párizsban tartják ideális tárgyalópartnernek: Emmanuel Bonne

A tárgyalást előkészítők francia részről pedig Emmanuel Macron francia elnök diplomáciai tanácsadóját, Emmanuel Bonne-t látják a legesélyesebbnek (egyben legalkalmasabbnak is), aki aktívan részt vett már korábban is a Kremllel való válságkezelésben. Sőt, a bennfentes információk szerint az orosz ukrajnai invázió 2022. februári kezdetéig eleven diplomáciai párbeszédben állt Jurij Ushakovval. Most is különböző csatornákon keresztül kommunikál a Kremllel.

Garanciák a pápától

Vatikánban a találkozót kétoldalúnak szánják, de az érintett felek remélik, hogy Ferenc pápa és Joe Biden amerikai elnök közötti - az Intelligence Online értékelése szerint - meleg személyes kapcsolat arra ösztönzi majd Washingtont, hogy támogassa a tárgyalások nyomán elért bármilyen előrelépést.

Nemzetközi diplomáciai tapasztalatok szerint egy ilyen előkészítő-tapogatódzó eseménynek a Vatikánban való megrendezése komoly előnyt jelenthet. A pápa kész erkölcsi és logisztikai garanciát vállalni a tervezett esemény zökkenőmentes megrendezéséért.

Morális entitás a pragmatikus politikai patthelyzetben

Rendkívül figyelemreméltónak tartjuk, hogy a vatikáni javaslat ismereteink szerint a legújabb olyan diplomáciai kezdeményezés az Ukrajnában pusztító orosz háború felszámolására, amely nem kormányzati szervezettől származik, hanem vallási kezdeményezésen, jelesül a Ferenc pápa által képviselt keresztény morális elköteleződésén alapul. És úgy tűnik, kedvező fogadtatásra talál.

Share Tükör által...