Sikerül-e Ferenc pápának Budapesten létrehoznia megbeszélést az orosz és ukrán háborúzó felek között?
Ferenc pápa bibliai, evangéliumi elkötelezettségéből fakadóan, valamint a személyesen reá ruházottként felfogott, Krisztustól eredeztetett főpapi és egyházkormányzói felelőssége elől nem kitérve, felajánlotta közvetítő szerepét az orosz-ukrán háború mielőbbi békés megoldása rendezésének az érdekében. Élnek-e ezzel a különleges lehetőséggel a felek?
Informális – Intelligence Online hírportál – és hivatalos hírforrások – Magyar Katolikus Püpöki Kar sajtóreferense – arra engednek következtetni, hogy budapesti látogatása során Ferenc pápa mindkét oldal, egyes hírek szerint több más európai ország felhatalmazott tárgyalóival is találkozik, akár nyilvánosan, akár zárt ajtók mögött, hogy aztán ha úgy előrevivőbb, bizalmasan továbbítsa üzenetét Kijevbe, Moszkvába és az európai fővárosokba.
Tény, hogy alapálláspontját illetően Ukrajna és Oroszország egyaránt továbbra is hajthatatlan, amint azt a Törökország és Kína által tett mérsékelten sikeres közvetítői erőfeszítések is mutatják.
Amikor a közvetítő a megoldás – ha van...
Budapestre elkíséri majd a pápát több más vezető munkatársa mellett "külügyminisztere", Paul Richard Gallagher érsek, államtitkár. Ferenc pápa külön is találkozik Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel és – hírforrásunk, az Intelligence Online megfogalmazása szerint - „a kormányhoz igen közel álló Erdő Péter bíboros-érsekkel”, valamint a magyarországi politikai, kulturális és tudományos élet kiemelkedő személyiségeivel.
Gallagher érsek, vatikáni államtitkár, aki a Kijevvel való kapcsolattartásért felelős, január végén, a pápai látogatás előtt találkozott Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel. A Vatikánban nagy befolyással bíró Erdő Péter bíboros érsek, akit egy ideig Ferenc pápa lehetséges utódjaként is emlegettek, adott esetben segítségére is lehetett a pápa budapesti, lehetséges orosz-ukrán békéltető tárgyalásának előkészítésében, miután „szívélyes kapcsolatot ápol” Hilarion metropolitával, aki a közelmúltig Kirill moszkvai pátriárka jobbkezeként az Orosz Ortodox Egyház Patriarkátusa külügyi hivatalának vezetőjeként (mintegy külügyminiszterként) szolgálta egyházát, mígnem sokak szerint kegyvesztettség okán, más vélemények szerint pedig éppen hogy nagyon is távlatos feladatokkal tarisznyájában érkezett magas hivatalából az egyik európai uniós kis ország fővárosába, Budapestre, ahol maroknyi lélekszámú kis egyházmegyéjének felelős vezetőjeként intézi a magyarországi orosz ortodox egyházmegye szerteágazó ügyeit.
Ferenc pápa, a kölcsönösen elfogadott tekintély, hivatalából és emberségéből fakadóan
Ferenc pápa azonban óvatos, miként a szakértői elemzések megjegyzik: nem számít nagy előre lépésre az ortodox egyházzal. Inkább abban reménykedik, hogy állami tárgyalófeleket vonz. Kirill pátriárka többször is jelezte, hogy találkozna Ferenc pápával, de az utolsó pillanatban lemondta a találkozót. Az ortodox egyház ráadásul drasztikusan elvesztette kegyeit Moszkvában, ahol 2022 februárja óta Kirill pátriárkának – legalábbis az Intelligence Online értesülései szerint, amit ebben az esetben magunk kis fenntartással fogadunk – az állami döntéshozókra gyakorolt tényleges befolyása csökkentő tendenciát mutatott.
A Kreml közvélemény-kutatói azonban tisztában vannak a pápa oroszországi népszerűségével annak ellenére, hogy az országban a római katolikusok lélekszáma rendkívül alacsony. Reálpolitikai megfontolások szerint azonban a legfontosabb az, hogy elemzői értesülések szerint a politikai döntéshozatalt és a politika végrehajtását irányító, nagyhatalmú elnöki adminisztráció egy egész része, különösen a Szergej Kirijenko elnöki tanácsadó által vezetett munkatársi csoport jóindulatúan tekint Ferenc pápa kinyújtott kezére.
A látogatás magyarországi helyszíne azonban állítólag problémákat vetett fel a moszkvai véleményformáló döntés előkészítőkben. Nevezetesen azt – lám, milyen sokfelől lehet ugyanazt a dolgot értékelni – hogy „a magyar kormány kétértelmű álláspontja jobban hajlik a Nyugat felé, mint ahogy azt beismeri”. Ez az állítólagos aggodalom pedig egyelőre úgy tűnik akadályozza, hogy Moszkva nyíltan magas rangú képviselőket küldjön Ferenc pápa budapesti háttér egyeztetésére.